Preskočiť na hlavný obsah

Mgr. Jana Pankuchová

psychologička

Aktuálne sa venujem sa prevažne deťom a dospievajúcim s ťažkosťami v učení, v správaní a v emočnom prežívaní (úzkosť, znížené sebavedomie, nadmerný stres) a ich rodičom, , t.č. viac pracujem aj s deťmi so všeobecným intelektovým nadaním. Poskytujem diagnostiku, poradenstvo a psychoterapiu deťom (terapia hrou), ich rodičom výchovné poradenstvo a filiálnu terapia.

Vzdelanie

Študovala som psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského Bratislava. Absolvovala som krátkodobé vzdelávania (120 hodín) v KBT terapii pre deti, v integratívnom prístupe motivácie k zmene pre jednotlivcov, komplexné systémy, rodiny a páry, v Krízovej intervencii v prípade ohrozenia a smrti, v Terapii hrou (Na dieťa zameraná terapia hrou) a Filiálnej terapii (Terapia vzťahu rodič – dieťa), spolupracujem s Inštitútom Terapie hrou, Pezinok. Aktuálne som frekventantkou česko-slovenského výcviku v skupinovej psychoterapii v prístupe SUR.

Skúsenosti

Mám viacročné skúsenosti v práci s deťmi predškolského, školského veku a adolescentmi a ich rodičmi v Centre pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie, tiež s dospievajúcimi na strednej škole, kde som pracovala ako školská psychologička. Koordinovala a realizovala som tiež terapeutické a preventívne skupinové programy a aktivity pre deti naprieč celým vekovým spektrom.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rodina z historickej perspektívy

Tento text je súčasťou dizertačnej práce: „Psychologické charakteristiky rodiča a rodiny v kontexte rôznych typov rodín“ (Husovská, 2014) Článok "Rodina z historickej perspektívy" , ktorého autorkou je PhD. Daniela Husovská , podlieha licencii Creative Commons Uveďte pôvod-Nepoužívajte komerčne 4.0 Mezinárodná . Mgr. Daniela Husovská, PhD. Ak v súčasnosti hovoríme o tom, ako sa rodina mení, ako naberá rôznorodé formy, môže byť užitočné obzrieť sa späť do histórie a zachytiť, akým vývinom rodina prešla. Vďaka tomu môžeme dať súčasný stav rodín do širších súvislostí a hlbšie porozumieť, čo všetko formovalo rodiny do dnešnej podoby. Pôvod slov, ktoré sa zaužívali pre označenie rodinného spoločenstva, nám objasňuje, aký charakter mala rodina v dávnych dobách. Latinský termín familia z etymologického hľadiska označoval všetkých, ktorí obývali jeden príbytok, teda aj sluhov a otrokov nielen pokrvných príbuzných. ©The Metropolitan Museum of Art Na čele rodin...

Rodič a reflektívna funkcia

Mgr. Daniela Husovská, PhD. U rodičov v súvislosti s reflektívnou funkciou (ďalej RF) hovoríme o schopnosti reflektovať vnútorné duševné pochody (mentálne stavy) u seba aj u svojho dieťaťa (Slade, 2005). Ide o kapacitu, ktorá je významná pri vytváraní bezpečnej vzťahovej väzby u dieťaťa, ale vplýva aj na iné oblasti psychického vývinu. Ak rodič zrkadlí napr. úzkosť dieťaťa, tento vnem organizuje jeho zážitok, vďaka čomu dieťa vie, čo cíti. Reakcia rodiča, v ktorej sa odráža aj prežívanie dieťaťa, sa stáva zdrojom informácií o jeho vnútornom prežívaní. Vo svojej reakcii sa rodič snaží nielen emóciu dieťaťa zrkadliť, ale ju aj regulovať (Fonagy, Target, 1997). Reflektívna funkcia rodičov sa stala tiež predmetom výskumu. Išlo v prvom rade o snahu potvrdiť jej súvislosť s typom vzťahovej väzby. V prvých výskumoch sa RF posudzovala na základe výpovedí v AAI (Adult Attachment Interview). ©The Metropolitan Museum of Art Fonagy so spolupracovníkmi/čkami (1998 in Slade et al....